Bilgisayar Destekli Vpretim
Eylül 20, 2021, 12:13:44 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müzik ile Zikir arasında bir ilişki var mıdır?  (Okunma Sayısı 13180 defa)
admin
Turgut Kuzan
Administrator
Genç üye

Yaratanı zikreden her varlığı seviyorum.

t_kuzan@hotmail.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« : Temmuz 14, 2008, 07:43:27 ÖÖ »

Müzik ile Zikir arasında bir ilişki var mıdır?

www.ahmedhulusi.com adresinde yayınlanmakta olan İnsan ve Sırları 1-2 başlıklı e-kitapta zikir ibadeti ile ilgili aşağıdaki bilgilere yer verilmektedir:
Zikir dediğimiz «Allah»a ait bir mânânın beyindeki tekrarı olayı nedir?...
... Astroloji bölümünde, yaklaşık 15 milyar hücreden oluşan insan beyninin ancak çok cüz'î bir kısmının doğum sırasında aldığı ışınlarla faaliyete girdiğini; bundan sonra da yeni tesirlerle yeni açılımlara kavuşmasının imkânsız olduğunu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

Evet, beyin doğum anından sonra, dışarıdan gelen ışın etkileri ile yeni hücre gruplarını devreye sokamaz.
Ancak beyindeki devreye girmemiş kapasite ilelebed âtıl durmak için varedilmiştir demek değildir bu!..

Beyinin ilk anda açılmamış hücre gruplarının bazı çalışmalar ile devreye girmesi, kapasite genişlemesi, yeni kabiliyetlerin elde edilmesi mümkündür!..

«Allah» ismini dilinizle söylediğinizi kabûl edelim. Dilde söylenen bu kelime bilindiği gibi, öncelikle beyinde hazırlanacak, sonra da dile uzanan sinirle dil hareket ettirilerek düşünülen mânânın ses şeklinde dışarıya ulaşması sağlanacaktır.

«ALLAH» kelimesinin beyinde hatırlanması demek; bu kelimenin mânâsını oluşturan hücre grupları arasında bir bioelektiriğin akışı demektir.

... «Zikir» yaptığınız zaman, yâni «Allah»a ait olarak bilinen bir mânâyı tekrar ettiğiniz zaman. Beyinde, ilgili hücre grubunda bir bioelektrik akım meydana geliyor ve bu, bir tür enerji şeklinde dalga bedene yükleniyor!

Aynı zamanda siz bu mânâyı tekrara devam ederseniz. Yâni, bu kelimeyi tekrara devam ederseniz. Bu defa, bu kelimenin tekrarından oluşan bioelektrik enerji daha güçlenerek yeni hücre birimlerini devreye sokuyor ve bir kapasite genişlemesi sözkonusu oluyor.

Bu tekrara daha uzun bir süre devam ettiğimizde ise, devreye giren yeni hücre grupları dolayısıyla, beyninizde yeni mânâlar oluşmaya başlıyor. Tekrarladığınız kelimelerin işaret ettiği mânâ istikâmetinde yeni anlamlar beyninizde açığa çıkmaya başlıyor ve siz:
«Ben zikre başladıktan sonra kafam değişmeye başladı, huylarım değişmeye başladı. Bir takım şeyleri daha iyi anlamaya başladım!» gibisinden şeyler söylemek durumunda kalıyorsunuz!..
Müzik dinlemek veya söylemek belirli söz ve seslerin tekrarı olduğuna göre, bu ses ve sözler beyinde aynı şekilde yeni manalar oluşturup, tekrarlanan sözlerin işaret ettiği mana istikametinde beyinde yeni anlamlar oluşmaya başlıyor olabilir mi?

Toplumumuzdaki bir takım insanların sıkça dinledikleri genel ahlaka aykırı sözler içeren şarkıların bu kişiler üzerinde olumsuz etkileri olabilir mi?
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2008, 07:45:09 ÖÖ Gönderen: admin » Logged

Makinist
Yeni üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2008, 01:46:40 ÖS »

Müziğin bir meditasyon biçimi olduğunu düşünüyorum.

Saygılar...
bunyasserkan
Yeni üye
*

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2008, 04:08:49 ÖS »

Katılıyorum ve sizi kutluyorum efendim.Çok doğru bir teşhis. Herhangi bir ilimle uğraşıyor musunuz?
omer68
Yeni üye
*

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2008, 06:54:27 ÖS »

Toplumumuzdaki bir takım insanların sıkça dinledikleri genel ahlaka aykırı sözler içeren şarkıların bu kişiler üzerinde olumsuz etkileri olabilir mi?

Ben olduğuna inanıyorum.
admin
Turgut Kuzan
Administrator
Genç üye

t_kuzan@hotmail.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2008, 10:52:38 ÖS »

Katılıyorum ve sizi kutluyorum efendim.Çok doğru bir teşhis. Herhangi bir ilimle uğraşıyor musunuz?
Soruyu bana mı yoksa, Makinist isimli üyemize mi yönelttiğinizi anlayamadım. Bana sorduğunuzu farzederek cevap vermeye çalışayım. İlim kelimesini kapsamını nasıl sınırlandırdığınızı bilmiyorum. Temel ilgi alanım eğitim/öğretim amaçlı bilgisayar programları geliştirmektir. Bunun dışındaki ilgi alanlarım okuyucu olmakla sınırlıdır. Her hangi bir alanda fikir ÜRETMİYORUM.

majmaj
Öğretmen
Yeni üye
*

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #5 : Ekim 13, 2008, 10:40:07 ÖÖ »

Bu konuda benim fikrim şu.
Duyabilenler için her şey zikir halindedir.
Bir taşta ıslanma kuruma esnasında oluşan hücre hareketlerinde dahi bir ses oluşmaktadır ve buda bir zikirdir.
Her varlık istesede istemesede zikir yapmaktadır.Aldığımız her nefes bir zikirdir.
Kediye kulak  verip dinlediğimizde,elimizi temas ettirdiğimizde bir ses bir hareket duyarız.
Yaratılmış her şey zikir halindedir ancak bunu o kadar olağan sayarız ki farketmeyiz.
Nefes alıp verirken çıkan    HU sesi kaç kişinin dikkatini çekiyordur?
Doğada var olan sesleri eğer herkes aynı ölçüde duyabilseydi yaşanmaz olurdu.
O yüzden Allah her varlığa farklı seviyede ses duyma yeteneği veriyor.
Herkese bazı ilmi nasip etmediği gibi.
Daha detaylı yazmak isterdim ancak biraz aceleyle bu kadar ifade edebildim.Hatam olduysa kusura bakmayın.Saygılar. 
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!

Sınava Hazırlık

Sitemiz hakkında bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.00717 saniyede 12 sorguyla oluşturuldu