Bilgisayar Destekli Vpretim
Haziran 23, 2021, 10:13:45 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Değerli Olan Nedir?  (Okunma Sayısı 6310 defa)
admin
Turgut Kuzan
Administrator
Genç üye

Yaratanı zikreden her varlığı seviyorum.

t_kuzan@hotmail.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« : Eylül 23, 2009, 09:47:04 ÖÖ »

Değerli Olan Nedir?

Melih Arat bey bir yazısının başlığını -Değerli Olan Nedir? - şeklinde koymuş ve yazısında sorusunun cevabı hakkında düşüncelerini yazmış.
Yazısından bazı cümleleri alıntılamak istiyorum:
İnsanların kişisel dualarının metinleri incelense bunların birçoğunu maddi dünyaya ilişkin talepler olduğu görülebilir.

Maddi unsurların insanın gözlerini perdeleyen bir etkisi var.
Masanın üstünde duran bir tomar para, yetişkin bir insanın gözlerini odaklar; o gözler görmez olur.
Bebeklerse masanın üstünde duran parayı fark etmezler; sadece şefkatli bakışlar ve dokunuşların değerli olduğunu bilirler.
------------
Değer : Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet.

Bir hadisi şerifte şöyle buyurulmaktadır:
3314 - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim:
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir."
Tirmizi, Birr 60, (1998).

1. Genel olarak sevdiğimiz şeyler/kimseler bizim için değerlidir.

2. Para kazanmayı da, harcamayı da bilmediğim için parayı sevdiğim, değer verdiğim şeyler arasında sayamıyorum.

3. Kişisel olarak bir düşmanım olduğu inancında değilim. Zaten inancımız gereği SADECE Allah (c.c.) düşmanları bizim düşmanımız olabilir.
Bugüne kadar Allah (c.c.) düşman olan kimse ile muhatap olmadım.
Bilerek veya bilmeyerek bana zarar vermiş olan kişileri düşman statüsünde görmüyorum.
Bilerek veya bilmeyerek bana zarar vermiş olan kişilerle iletişimimi asgari düzeyde devam ettirmeyi tercih ediyorum.
Zaman zaman bu tercihimin doğru olduğunu gösteren olaylar yaşıyorum. Kişiler zarar verdiklerinin bilincine vararak telafi etmeye çalışıyorlar.

4. Sevgi de ölçüyü koruyabildiğimi sanmıyorum. Sevdiğim insanlar tek taraflı iletişimi kesse bile, imkanlarım nisbetinde kendilerinden haber almaya çalışırım.

5. Senin için değerli olan nedir sorusu bana yöneltilmiş olsa, verilmesi gereken DOĞRU cevabın bu olmadığı inancıma rağmen
- Bilgisayar destekli öğretim konusunda çalışmalar yapmak.
şeklinde cevaplarım.

6. Bir forumda bayan bir üye tarafından şu mesaj yazılmıştı :
Çok haklisun!
Kadunlarun dirdiri illallah!
De, niye dirdir ederler?
Onları tam tamına gönül zenginliğiyle dinlediniz mi?
Fazladan ona harçlık atıp, istediğin herşeyi alabilirsin, dediniz mi?
Sadece ve sadece onun istediği özel bir tatil yaptınız mı?
Erkekler evden çıkarlar birde akşam gelirler...
Ve herşeyin harikasını isterler...
Ve kadın 'ık' demeye kaklsa, erkek hemen yapıştıracak:
- Offf, akşama kadar sizin için çalıştım!!!
Vışşta vışşşş!!!!!!!!!
Eve gelirken bile kendi yiyeceği sevdiği meyveyi alan bir erkek kimin için çalışıyor?
Şimdi gelde nasıl feminist olma?!!!!!!!!!!!!!!

Bu mesaja şu şekilde bir cevap yazmıştım.

Farz edelim ki, tam tamına gönül zenginliğiyle dinledik,
fazladan ona harçlık atıp, istediğin herşeyi alabilirsin, dedik,
sadece ve sadece onun istediği özel bir tatil de yaptık,
eve gelirken onun yiyeceği sevdiği meyveyi de aldık.

Bütün bunları yaptığımızda, gülümseyen bir yüz görmekten başka, bizim ne kazancımız olacak?

Gülümseyen bir yüz görebilmek için bunca zahmete katlanmaya değer mi?

Müzmin bir bekar olarak sorumun cevabını biliyorum.
Bu soruya bir FEMİNİSTİN cevabı ne olur onu merak ediyorum.
Müzmin bir bekar olarak soruya cevabım evet, gülümseyen bir yüz görebilmek için bunca zahmete katlanmaya DEĞER.
Biliyorum ki :
Evlilik, Rabbimizin emri ve isteğidir.
Bunları yaptığımız zaman hanımımızı memnun etmiş olururuz ve hayır duasını alırız.
Eşlerin birbirleri hakkındaki duası Rabbimin katında çok DEĞERLİDİR. Umulur ki bu dua vesilesiyle Cehennem azabından kurutuluruz.
Cehennem azabından kurtulmak İHTİMALİ için bu kadarcık zahmete girmeye değer.

Bir çok insan sahip olduklarının DEĞERİNİ bilmez.  Bunun bilincinde olduğum için zaman zaman nelere sahip olduğumu ve sahip olduklarıma hak ettikleri değeri verip vermediğim konusunu düşünürüm.

Sizce değerli olan nedir?

Yaratanı zikreden her varlığı seviyorum.
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!

Sınava Hazırlık

Sitemiz hakkında bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.00522 saniyede 12 sorguyla oluşturuldu