Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turgut/public_html/smf/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Warning: Creating default object from empty value in /home/turgut/public_html/mkportal/include/SMF/smf_out.php on line 48

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turgut/public_html/mkportal/include/functions.php on line 1473

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turgut/public_html/mkportal/include/functions.php on line 1474

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turgut/public_html/mkportal/include/functions.php on line 1475
Ruh(umuz) hakkında ne biliyoruz?
Bilgisayar Destekli Vpretim
Eylül 25, 2017, 10:38:41 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ruh(umuz) hakkında ne biliyoruz?  (Okunma Sayısı 5121 defa)
admin
Turgut Kuzan
Administrator
Genç üye

Yaratanı zikreden her varlığı seviyorum.

t_kuzan@hotmail.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta
« : Haziran 21, 2008, 10:40:47 ÖS »

Ruh(umuz) hakkında ne biliyoruz?

Ruh yaşayabilmek için üç kuvvete muhtaçtır.

1. Şehvet duygusu :

Tefrit (Normalden az) mertebesi (HUMUD) : Helale ve ne de harama şehveti, iştihası yoktur.
İfrat (Normalden fazla) mertebesi(FÜCUR) : Namusları ve ırzları payimal etmek (ayaklar altına almak) iştihasında olur.
Vasat (normal) mertebesi (İFFET) :  Helaline şehveti var, harama yoktur.

2. Öfke duygusu :

Tefrit (Normalden az) mertebesi (CEBANET) : Korkulmayan şeylerden bile korkar.
İfrat (Normalden fazla) mertebesi (TEHEVVÜR) : Ne maddi ve ne manevi hiçbir şeyden korkmaz. Bütün istibdadlar, tahakkümler, zulümler bu mertebenin mahsulüdür.
Vasat (normal) mertebesi (ŞECAAT) : Hukuk-u diniye ve dünyeviyesi için canını feda eder, meşru olmayan şeylere karışmaz.

3. Akıl :

Tefrit (Normalden az) mertebesi (GABAVET) : Hiçbir şeyden haberi olmaz.
İfrat (Normalden fazla) mertebesi (CERBEZE) : Hakkı batıl, batılı hak suretinde gösterecek kadar aldatıcı bir zekaya malik olur.
Vasat (normal) mertebesi (HİKMET) : Hakkı hak bilir, imtisal eder; batılı batıl bilir, içtinap eder (sakınır).

Ruhunuzu (güzel) yaşayabilmesi için ne ile besliyorsunuz?

Ruhun kabiliyetleri nelerdir?

Ruh madde ve zaman sınırlarına tabii midir?

Ruhunuz varlığını kuvvetli olarak hissettiğiniz olaylar yaşadınız mı?

Not: İşaratü’l İ’caz isimli eserden yararlanılmıştır.

Yaratanı zikreden her varlığı seviyorum.
majmaj
Öğretmen
Yeni üye
*

Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2009, 10:01:04 ÖÖ »

Kendimi çok zayıf hissettiğim anlar oldu. Ama bazı yöntemlerle tekrar ruhumu güçlendiriyorum.
  Mesela ibadetlerimi yapamasamda duayı hiç eksik etmem.
Hatta aklımın başka yerde olarak dua ettiğimi farkettiğimde sadece duanın sözlerine konsantre olup,duayı tekrarlarım.
  Deniz kıyısı yada ağaçlık,çiçeklik yerlerde ruhumu tazelendiriyor.
  Bunları bulamadıysam mutlaka doğa manzarası yapmaya çalışırım.
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!

Sınava Hazırlık

Sitemiz hakkında bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.00472 saniyede 12 sorguyla oluşturuldu