Bilgisayar Destekli Vpretim

Her telden => Her telden => Konuyu başlatan: admin üzerinde Haziran 05, 2010, 09:59:14 ÖÖKonu Başlığı: Dünyanın En Yüksek Katılımlı Kitap Okuma Etkinliği
Gönderen: admin üzerinde Haziran 05, 2010, 09:59:14 ÖÖ
Dünyanın En Yüksek Katılımlı Kitap Okuma Etkinliği

Düşün Taşın Derneği 13 Haziran 2010 Pazar günü önemli bir rekor denemesine ev sahipliği yapacak.
"Kitap Okuma Günleri" projesinin 38’inci etkinliği Ali Sami Yen Stadyumu’nda 20 bin kişinin aynı anda kitap okumasıyla gerçekleştirilecek.

Dünya'ya sesimizi bir kez daha duyurmak için herkesi rekor denemesine davet ediyorum.

Detay bilgi : http://www.dusuntasin.net/bu-gol-turkiye-icin/


Konu Başlığı: Ynt: Dünyanın En Yüksek Katılımlı Kitap Okuma Etkinliği
Gönderen: admin üzerinde Haziran 14, 2010, 01:50:02 ÖÖ
14 bin 500 kişi kitap okuma rekoru kıramadı   

İstanbullu öğrenciler, iki ay önce Mersin'de elde edilen 'aynı anda kitap okuma rekoru'nu kıramadı.
20 bin kişinin katılması hedeflenen denemeye sadece 14 bin 517 kişi iştirak etti.  Mersin'de 15 bin 440 öğrenci aynı anda kitap okumuştu.

Ali Sami Yen Stadyu-mu'nda toplanan binlerce İstanbullu Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilmek için kitap okudu.
Ancak iki ay önce Mersin'de elde edilen rekor kırılamadı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayelerinde, Düşün Taşın Derneği'nce düzenlenen rekor denemesine 14 bin 517 kişi katılırken, 'Mersin Okuyor' kampanyası kapsamında yapılan denemeye 15 bin 440 kişi iştirak etmişti.

Düşün Taşın Derneği'nin İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bayrampaşa Belediyesi işbirliğiyle düzenlediği 'Kitap Okuma Günleri'nin 38. si Ali Sami Yen Stadı'nda yapıldı. Etkinlikte konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, okuyan bu kadar genci bir arada gördüğü için büyük bir moral bulduğunu, gençlere olan umudunun arttığını söyledi.
Sadece Türkiye'de değil, diğer ülkelerde de okumayan bir nesil yetiştiğine işaret eden Çubukçu, "Burada çuvaldızı kendimize batırarak bazen eğitim politikalarının gençleri okuldan ve kitap okumaktan soğuttuğunu, okumayı bir ödeve, eziyete dönüştürdüğünü söylemek istiyorum.
Okumayan bir neslin yetişmesinde anne-babaların, toplumun ve yazılı kültürü içselleştirmeden elektronik ve sözlü kültüre geçmiş olmamızın çok ciddi payı var." dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Türkiye'de okur yazar oranını yüzde 100'e çıkarmak için büyük çaba harcandığını, buna karşın toplumda yeteri kadar kitap okunmadığını belirtti. Düşün Taşın Derneği Başkanı Selim Çavuş ise 'Kitap Okuma Günleri' etkinliğinin geçen yıl başlatıldığını anlattı. Amaçlarının Türkiye'de kitap okuma oranını yüzde 1 oranında artırmak olduğunu ifade eden Çavuş, projenin 2014'e kadar süreceğini ve 2011'de Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde, 2012'de 81 ilin tamamında, 2013'te Avrupa ve Balkanlar'da, 2014'te ise tüm dünyada kitap okuma günü yapacaklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından İngiltere'den gelen Guinness hakemi Talal Omar ve İstanbul 17. Noteri'nin huzurunda çeşitli ilçelerden gelen öğrenciler Mümin Sekman'ın 'Her Şey Seninle Başlar' isimli kitabının ilk 2 sayfasını, sunucuyla birlikte hep bir ağızdan okudu. Okumanın tamamlanmasının ardından Omar, daha önce Mersin'de yapılan denemede 15 bin 440 kişinin aynı anda kitap okuduğunu, dün ise giriş kapılarından yapılan sayıma göre 14 bin 517 kişinin katılımının tespit edildiğini belirterek, bu etkinlik ile Guinness rekoru kırılamadığını kaydetti.

***********
Rekor denemesi için İstanbul ilinin seçilmesi hatalı olmuş, başka illerde bu rekorun kırılabileceğine inanıyorum.